رییس جشنواره فلیم برلین جدایی نادر از سیمین را یک اثر ماندگار دانست

 

 
رییس جشنواره فلیم برلین جدایی نادر از سیمین را یک اثر ماندگار دانست
برلین - رییس جشنواره فیلم برلین ( برلیناله)، از فیلم 'جدایی نادر از سیمین' ساخته اصغر فرهادی، به عنوان یک اثر ماندگار و یک شاهکار هنری در سینما نام برد.

1390/11/07 - 14:51

'دیتر کاسلیک' رییس برلیناله که طبق یک سنت قدیمی، هر سال در آستانه برگزاری جشنواره فیلم برلین نشستی با انجمن خبرنگاران خارجی برگزار می کند، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درخصوص ادامه موفقیت های بین المللی فیلم 'جدایی نادر از سیمین' ،گفت: این فیلم در موفقیت های بین المللی خود یک دور شگفت انگیز را طی کرده است.

وی با اشاره به درخشش سال گذشته (میلادی ) این فیلم در جشنواره برلین،گفت: من فقط دو فیلم را می شناسم که بعد از موفقیت در یک جشنواره بین المللی، چنین دور تحولی را طی کرده باشند،

'آرتیست' که ابتدا جایزه جشنواره فیلم کن فرانسه را تصاحب کرد و فیلم فرهادی که سال گذشته برنده دو مدال طلا و نقره از جشنواره برلیناله شد.

وی افزود: من نمی دانم جدایی نادر از سیمین تاکنون در چند جشنواره فیلم اکران شده، ولی فکر می کنم که این فیلم در تمام جشنواره های معتبر جهانی حضور داشته و به نظرم هر جایزه ای که یک فیلم می توانست ببرد، این فیلم برده است.

رییس جشنواره فیلم برلین، از اصغر فرهادی به عنوان یکی از فیلمسازان بزرگ و مطرح سینمای جهان نام برد و افزود: این فیلم که در بخش بهترین فیلمنامه برای دریافت جایزه اسکار نیز نامزد شده، بسیار عالی و بدون نقص است که می توان به هر زبانی از فیلمنامه آن، فیلم ساخت.

کاسلیک افزود: خیلی از مردم هم آن چیزی را می گویند که من همیشه درمورد این فیلم می گویم و آن این است که، 'جدایی نادر از سیمین به تفاهم ملتها کمک کرده است.'

وی در همین رابطه به ذکر خاطره ای پرداخت و افزود: من این فیلم را در یکی از سینماهای بزرگ شهری در ایالت کلرادو در آمریکا و در بین آمریکایی ها هم نگاه کردم، در پایان آمریکایی ها درحالی که از قدرت فیلم هاج و واج مانده بودند، از سینما خارج می شدند و تک تک بینندگان از جمع هزار نفری که فیلم را دیدند، به فرهادی که در مقابل در خروجی سینما ایستاده بود، به خاطر ساختن آن تبریک گفتند.

رییس جشنواره فیلم برلین در پایان تاکید کرد: آمریکایی ها نمی توانستند بفهمند که این فیلم در مورد مردم عادی ایران است و به نظر من فرهادی با خلق یک اثر هنری خارق العاده، موجب یک اتفاق بزرگ شد، بدون اینکه به کسی اهانتی شود.

شصت و دومین جشنواره بین المللی فیلم برلیناله از 9تا 19 فوریه (20تا 30 بهمن ماه) در برلین برگزار می شود .

/ 0 نظر / 22 بازدید